A nonverbális terápiás technikák közé azok a terápiás módszerek tartoznak, melyeknek nem a beszéd az elsődleges közvetítő nyelvük, hanem más, önkifejezésre alkalmas módszerek. (Zene, képzőművészet, színház, mozgás, stb.)
A nonverbális terápiás technikák lehetőséget nyújtanak a nehezen kimondható élményrétegek, érzések, hangulatok, gondolatok megfogalmazására.
Emellett folyamatos testi és lelki fókuszáltságot igényelnek, elősegítik a tudatos jelenlétet, a pozitív érzelmi állapotokat elősegítő készségek elsajátítását, az önszabályozást és a stressz csökkentést.
Pszichodráma
A pszichodrámában a mesélő belép saját történetébe, játék közben, a vezető segítségével bontja ki annak részleteit. A történetet a múltbeli tapasztalatok és a pillanatnyi érzések alakítják és viszik előre.
A Thalassa Házban a J. L. Moreno által kidolgozott módszert alkalmazzuk.
Moreno pszichodrámájának legalapvetőbb gyökere a görög színház, ahol a főszereplő (protagonista) és az ellenszereplők (antagonisták) harcát kíséri végig aktív részvétellel a közösséget képviselő csoporttagok (kórus).
A szerepcsere alkalmazásával a főszereplő története szereplőinek szemével is önmagára nézhet.
Playback színház
A playback színház ítélkezésmentes fórumot teremt a személyes történetek megosztásához. A mesélő megosztja történetét a többiekkel, majd „átadja” nekik megjelenítésre.
A történetek megjelenítése során a pácienseknek lehetőségük van saját esztétikai érzékük, kreativitásuk, fantáziájuk és spontaneitásuk megélésére, megtapasztalására. Ezek a tapasztalatok felerősítik azt az érzésüket, hogy alakítójuk saját életüknek, növeli autonómiájukat, segíti gyógyulásukat.
A playback stílusú lejátszás olyan érintettek esetében alkalmas, akik még nem állnak készen arra, hogy végigvigyék egy teljes pszichodráma-történés folyamatát, túl sérülékenyek ahhoz, hogy a történet sűrűjében részt vegyenek.
Direkt és indirekt megelőzés
A megelőzés egyik irányvonala a direkt felvilágosítás és meggyőzés stratégiája, melynek a tapasztalatok alapján viszonylag kicsi a hatásfoka. Elsődleges hatása azokra a fiatalokra van, akiknek eredetileg is negatív attitűdjeik vannak a drogfogyasztással szemben - ezeket az attitűdöket még elutasítóbbá teszik
Az indirekt prevenció célja, hogy ne direkt módon a drogfogyasztás ellen irányuljon, hanem egy testileg-lelkileg egészségesebb életmód kialakítását célozza meg, valamint egy olyan biztonságos és elfogadó környezet kialakítását (otthon, iskola, barátok), ahol van tere a kísérletezésnek, a nyílt kérdésfeltevésnek, a tabumentes párbeszédnek.
Zeneterápia
A zeneterápiás csoportban az elsődleges kommunikációs csatorna maga a zene, a ritmus, a hang, az ütem, a tempó. Ezek képezik le a résztvevők aktuális állapotát, viszonyaikat, szerepeiket.
A hangszerekkel, testhangokkal vagy énekhanggal történő aktív hangadás, valamint az improvizatív zenélés során olyan hangulatok és érzelmek is megnyilvánulhatnak, olyan emlékek is a felszínre kerülhetnek, melyek kifejezése nem működne szavakkal.
A terápiás térben elhangzó zenei, hangi megnyilvánulások önmagukban, verbális feldolgozás nélkül is elősegíthetik a változást, ugyanakkor a szóbeli megerősítések gyakran további fejlődést jelenthetnek a páciensek számára.
Mozgásterápia
A mozgásterápia során korrekciók jöhetnek létre még olyan esetekben is, amikor a trauma nem megfogalmazható.
Alkalmas lehet trauma, veszteségek, szülőkkel való kapcsolat megdolgozására, valamint a kötődésre és az intimitásra való képesség fejlesztésére.
A csoporton való részvétel segítséget nyújthat a bizalom kiépítésében, a saját tér megtalálásában, az önmagunkról kialakított kép pontosításában, ezáltal pedig az önazonosság és az önelfogadás kialakításában.