A gyakran felmerülő kérdésekre válaszainkat itt gyűjtöttük össze.
Jelentkezés
Hogyan lehet bekerülni?
A terápiás közösségünkhöz csatlakozni kívánók felvételi szándékukat egy személyes első interjún tudják kifejteni. Ezen alkalommal a Thalassa Ház egyik kezelőjével (pszichológus /pszichiáter) közösen beszélgetnek a felvételi szándék mögötti motivációkról, eddigi betegéletútról, aktuális nehézségekről.
Ezek az interjúk minden kedden (ünnepnapok és munkaszüneti napok kivételével) 9-11 óra között zajlanak. Felhívjuk figyelmüket, hogy a 11 óra után érkezőket, már nem áll módunkban fogadni!
Az interjún való részvételhez előjegyzés nem szükséges. Az interjút kizáró ok, ha valaki alkohol-, ill. droghatás alatt érkezik.
Kérjük, hozza magával személyes iratait (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya), illetve zárójelentéseit – amennyiben rendelkezik ilyesmivel. Abban az esetben, ha az interjú idején is ellátásban részesül valahol, úgy egy beutalóra is szükség van a küldő intézménytől.
A 18 évnél fiatalabb jelentkezőket törvényes képviselőjük kíséretében tudjuk fogadni.
Az első interjú után a klinikai team közösen tesz javaslatot a felvételre vagy más ellátási formára, annak alapján, hogy az adott páciens problematikájára a terápiás közösséghez való csatlakozástól várható-e javulás, vagy más ellátási forma javasolt-e inkább. Az első interjú alapján tett javaslatainkról az interjút követő napon (szerdán) a 06-30-312-1030-as telefonszámon jelezzük vissza. Információt ezen a napon 9.00 és 10.30 között tudunk adni.
Kell-e beutaló?
Beutaló nem szükséges. Ez alól kivétel az a jelentkező, aki más intézményben fekvőbeteg ellátásban részesül, és ez idő alatt jelentkezik intézményünkben első interjúra. Ebben az esetben szükséges, hogy hozzon magával egy, az ellátó intézménye által kiadott beutalót is. A beutalón szerepelnie kell a személyes adatoknak, aktuális törzsszámnak, és az átirányítás indoklásának. Erre azért van szükség, mert a beszélgetés ambuláns vizsgálatnak minősül.
Milyen dokumentumok szükségesek az első interjúhoz?
Ha első interjúra jelentkezik, feltétlenül szükséges, hogy készítse elő személyi igazolványát, érvényes TAJ-kártyáját és a lakcím-kártyáját is. Ez törvényi előírás, e dokumentumok nélkül nem láthatjuk el. Ha korábban kezelték már valahol, akkor a korábbi zárójelentéseket is készítse elő. Részletek olvashatók a jelentkezés menetéről.
Kell-e fizetni?
A felvételre jelentkezőktől érvényes TAJ kártyát kérünk. Azon személyek, akik a biztosítási jogviszonyt nem tudják igazolni, rendeletben meghatározott teljes térítési díjat kötelesek fizetni, amennyiben jogszabály ez alól nem mentesíti őket.
Az érvényben lévő díjak jogszabály szerint, csak azok számára, akik nem rendelkeznek érvényes TAJ-kártyával:
Fekvőbeteg ellátás esetén:
Krónikus szakellátás: 20.000,- Ft / egy ápolási nap
Nappali Szanatórium: 15.000,- Ft / egy ápolási nap
Járóbeteg ellátás esetén:
Első interjú: 10.000, Ft / egy alkalom
(Térítési díj szabályzatunk a Gazdasági irodánkban elérhető.)
Önerős hozzájárulás rendszere:
Intézményünk, amely a Segély Helyett Esély Alapítvány közhasznú civil szervezet fenntartásában működik, hosszú évek során kidolgozott itthon egyedülálló terápiás programot nyújt a páciensek számára, amely a leghatékonyabban segítheti a gyógyulás, a változás folyamatát.
Kibővített, komplex terápiás programunknak bizonyos elemei az alapszolgáltatásokhoz képest többletet jelentenek, amelyeket Alapítványunk támogatásokból tud finanszírozni. A terápiás programban való részvételhez, az öngondoskodás jelentőségét is hangsúlyozva, heti önerős hozzájárulást kérünk minden páciensünktől.
Felvétel esetén pácienseinktől azt kérjük, hogy anyagi lehetőségeik figyelembevételével válasszanak az alábbi lehetőségek közül:
- Támogatott hozzájárulás: 12.000 Ft /hét
- Alap hozzájárulás: 15.000 Ft /hét
- Támogató hozzájárulás: 20.000 Ft /hét
Fontos, hogy az első 3 hét egy összegben fizetendő a Házba való megérkezés első napján.
Ezzel együtt a szolidaritás elvén alapítványunk szociális támogatási rendszert működtet. Írásbeli kérelem (melynek űrlapja a gazdasági irodán kérhető) alapján, annak elbírálása után, törekszünk arra, hogy egyéni esetekben, rászorultsági alapon, és az éppen rendelkezésre álló kereteink mértékében, hozzájárulást adjunk néhány páciens számára.
Az Alapítványunk által finanszírozott elemek:
• a nonverbális terápiák:
• zeneterápiás csoport,
• mozgásterápiás csoport,
• művészetterápiás csoport,
• pszichodráma, illetve playback csoport,
• szocioterápiás csoportok és aktivitások a társadalmi reintegráció céljából,
• munkatársak továbbképzése és rendszerszupervízió
• nemzetközi és hazai minőségirányítási rendszer,
• az intézményi infrastruktúra fenntartása, berendezési tárgyak biztosítása,
• informatikai rendszer,
• üzemeltetés (takarítás, kertgondozás, karbantartás).
Miért nem vállalták a kezelésem?
Nem mindenkinek tudjuk vállalni a terápiáját, sok szempontot mérlegelünk, úgymint a jelentkező
- problematikáját, betegségét, rászorultságát és szenvedését, élethelyzetét;
- elkötelezettségét és elvárható mértékű felelősségvállalását saját problémájának megoldásában;
- a felmérhető közösségi együttműködés szintjét, valamint azt, hogy eszközeinket szakmailag illeszkedőnek, megfelelőnek találjuk-e a jelentkező számára.
Általában, egyéb megfontolás mellett, halasztott felvételt, ill. más intézményhez való jelentkezést javasolunk az alábbi esetekben:
- akut pszichiátriai osztályos kezelést igénylő állapotok, mint bizonyos akut pszichózisok, ön- vagy közveszélyes veszélyeztető állapotok (pl.: öngyilkossági krízis stb.). Ilyen esetekben már az első interjú végén adunk visszajelzést, javaslatot a mielőbbi továbblépést illetően.
- dementia, mentális retardáció;
- kifejezetten előtérben álló addiktológiai problematika, vagyis súlyos alkohol-, drog-, ill. gyógyszerhasználat, amely specifikus ellátást igényel a megvonás időszakában;
- ha a jelentkező számára megítélésünk szerint túl nagy, kezelhetetlen lelki megterhelést jelentene a közösségünkben végzett terápiás munka, vagy jelentős akadályai lennének az együttélési normák megtartásának;
- valamint ha úgy ítéljük meg, hogy a jelentkező esetében nagyobb előnye van annak, ha a mindennapi életében vállal több felelősséget és viszi annak folyamatát tovább, ami mellett ambuláns formában jár terápiába, mint annak, ha egy nagyon intenzív folyamatban vesz részt.
A felvétellel kapcsolatos döntésünk tekintetében a fenti egyedi jellemzők, paraméterek mellett figyelembe vesszük terápiás közösségünk aktuális állapotát is.
Beszélhetek orvossal telefonon vagy személyesen?
Nincs lehetőség telefonon beszélni orvossal. Ennek magyarázata, hogy kezelő kollégáink is a terápiás közösség tagjai, napjaik legnagyobb részében kötött órarendi elemeken vannak jelen.
Ha érdekli a Thalassa Ház működése, honlapunk erre vonatkozó oldalain tud tájékozódni. Az első interjú alkalmával szintén felteheti az ellátással, szakmai működésünkkel kapcsolatos kérdéseit.
Amennyiben hozzátartozóként érdeklődik, úgy csak a páciensünk tudtával, beleegyezésével és jelenlétében adhatunk információt az állapotáról.
Bejöhetek körbenézni?
Nincs arra lehetőség, hogy az intézményünkben az érdeklődők körbenézzenek. Javasoljuk a képgalériánk megtekintését, tájékozódási pontként
Terápia
Felvétel esetén mit hozzak magammal?
A felvételről és annak pontos időpontjáról adminisztrációs munkatársunk telefonon ad tájékoztatást. A felvétel napján a következőket kell hozni:
- 1,5 hónapnál nem régebbi labor leletet (kisrutin; vérkép, vizelet, GGT stb), vagy egyéb belgyógyászati betegségnél az arra kibővített vizsgálati eredményt;
- korábbi pszichiátriai zárójelentéseket, fontosabb aktuális leleteket, véleményeket;
- evőeszközt, tányért, konyharuhát, poharat, tisztasági csomagot (tusfürdő, WC-papír, fogkefe, fogkrém, törölköző, papírzsebkendő, + egyéni igények), ágyneműhuzatot, igény szerint kispárnát, lepedőt, vállfát, papucsot, kényelmes szabadidő ruházatot, hálóruhát, váltóruhákat, váltócipőt;
- szabadidejében szívesen folytatott tevékenységéhez kisebb eszközöket;
- ezeken kívül gondolja át, mire van szüksége a mindennapokban, a szekrények kapacitása azonban korlátozott.
- Ha gyógyszereket szed, azokat fel kell íratnia, kiváltania, és három hónapra elegendő mennyiséget magával hoznia a felvétel napján! A gyógyszeres doboz kauciós díja 2.500,- Ft, amit a terápia végén visszafizetünk.
- Kérjük, hozza magával az első három hétre eső önerős támogatást készpénzben, melyet a megérkezése első napján fizessen be pénztárunkba.
Én nem szeretnék ide jönni, nekem nincs problémám, ide küldtek, kötelező itt lennem, vagy bármikor elmehetek?
A terápiás folyamatban való együttműködéshez, annak sikeréhez alapvetően fontos, hogy önként, a problémájában vállalt valamilyen mértékű részvétellel, saját motivációval legyen jelen. A kezelést bármikor meg lehet szakítani, de kérjük, ha a távozást fontolgatja, ebbéli szándékát közölje a kezelőjével, és a közösséggel, hogy megbeszélhetővé váljanak a nehézségek.
Van egyéni terápia?
Alapvetően a közösségi lét, csoportterápiák és csoportfolyamatok köré szerveződik intézményünkben a terápia. A próbaidő alatt (három hét) mindenkinek heti két rövid egyéni konzultációra van lehetősége kezelőjével. A későbbiekben a kezelővel való kapcsolati, érzelmi munka a páciensek többségénél a heti egy verbális kiscsoportban tud megtörténni, technikai egyeztetésre pedig a kezelő fogadóórájában van lehetőség.
Ki lehet menni ügyeket intézni?
A bentfekvő páciensek a terápiás közösségbe való visszaérkezés napjain kívül (tipikusan a hétfők, de ha ünnepnap/ügyeleti menetrend van, lehet a hét más napja is) a kezelőjükkel egyeztetve minden nap tudnak kimenőre menni. Egyéb, halaszthatatlan ügyintézésre kivételes esetekben van lehetőség, mindig a kezelővel egyeztetve.
Mit jelent a nappali szanatórium?
Nappali ellátás esetén minden hétköznap, terápiás időben kell bent lenni az intézményben. A napi menetrendeket az órarendünk tartalmazza, amely a terápiás programunk bemutatásánál található.
Drog vagy alkohol függésben tudnak segíteni?
Elvonásban, leszokásban nem tudunk segíteni. A terápia megkezdésének, valamint a folyamatos együttműködésnek a feltétele az absztinencia tartása. Amennyiben az absztinencia tartása nehézségekbe ütközik, elsődlegesen addiktológiai ellátást tartunk szükségesnek, melyet később követhet egy pszichoterápiás folyamat. Mindemellett az a tapasztalatunk, hogy a függő dinamika nem múlik el a konkrét szerhasználat megszűnésével, ezért van külön erre specializálódott csoport is intézményünkben integrált szociális ellátási forma keretében a függőséggel is küzdő páciensek részére plusz szolgáltatásokat nyújtunk, a Tisztás.
Milyen hosszú a terápia?
Mivel pszichoterápiás és rehabilitációs ellátást nyújtunk, inkább hónapokban, mint hetekben gondolkodunk, a maximálisan nálunk tölthető idő 6 hónap. Ha valaki átfogóbb változást kíván elérni, mindenképpen érdemes úgy terveznie, hogy akár a lehetséges maximum időt is itt tölti. A terápiás idő kérdésében a páciensek folyamatosan egyeztetnek kezelőjükkel és a közösség többi tagjával. Az első három hét egyfajta megérkezési időszak, melynek végén a páciens és kezelője közösen kijelölnek egy terápiás célt, amihez hozzárendelnek egy időt, ameddig azon a célon dolgoznak. Ez a kijelölt cél és hozzárendelt idő a terápia során alakulhat, a szerződés többször hosszabbítható a maximális 6 hónapig.
Látogatókat fogadhatok?
A terápiás közösségünkhöz csatlakozók hetente két időpontban fogadhatnak látogatókat: szerdán 17:00 és 19:00 között és szombaton 15:30 és 17:30 között. Egy pácienshez egyszerre két látogató jöhet. A látogatás helyszíne alapvetően a Thalassa Ház kertje, eső esetén a „Betekintő” és a „Büfé”, valamint a Faház- csoportszoba használható. Ezen kívül kapcsolattartásra lehetőséget adnak a kimenők idejei és az otthon töltött hétvégék is.
Támogatás
Hogyan tudja támogatni intézményeink működését?
A Segély Helyett Esély Alapítvány közhasznú civil szervezetként működteti a Thalassa Ház Pszichoterápiás és Pszichiátriai Rehabilitációs Intézetet és két szociális intézményt (Móló, Tisztás). A magánszemélyek és vállalatok támogatása hozzájárul az alapítvány bevételi forrásaihoz, amelyből finanszírozni tudja a működési költségeket és a kibővített terápiás programokat.
Az adományok lehetővé teszik:
- működésünk és szolgáltatásaink kiegyensúlyozott fenntartását;
- a terápiás közösségi rendszer olyan elemeinek működtetését, amelyeket szükségesnek tartunk, de a NEAK által finanszírozott alapszolgáltatáshoz képest többletet jelentenek (pl. különféle nonverbális terápiák, szocioterápiás aktivitások);
- munkatársaink továbbképzését, konferenciarészvételét;
- minőségbiztosítási rendszerekben való megfelelést (Cofc, ISO);
- az intézményeink műszaki állapotának karbantartását, üzemeltetését;
- forrásszervező, kommunikációs tevékenységünket (honlap fenntartás, social media jelenlét és tudásmegosztás), 1 %-os kampányok;
- a hozzánk jelentkezők számára kialakított szociális támogatási alap biztosítását.
Pénzbeli támogatásokon kívül segítséget jelentenek a tárgyi adományok vagy pro bono szolgáltatások (pl. PR tanácsadás, videózás, fotózás, festés-mázolás, karbantartás stb.).
Tárgyi adományként hasznát vesszük:
- új rajz, ill. képzőművészeti eszközöknek, irodaszereknek, korszerű számítógépeknek;
- konyhai kis- és nagygépeknek (pl. bojler, hűtő),
- kertgondozási eszközöknek (pl. fűnyíró, metszőollók stb.).
Adományi hozzájárulását bankkártyás fizetéssel vagy utalással juttathatja el részünkre:
Bankkártyás fizetéssel:
https://www.thalassahaz.hu/adomanyozas
Utaláskor:
Kedvezményezett:
Segély Helyett Esély Alapítvány
CIB Bank 10700024-24306506-511-00005
SZJA 1%-os felajánlásához:
Alapítvány neve: Segély Helyett Esély Alapítvány
Adószámunk: 18007679-1-43
Ha további információra lenne szüksége, kérjük, lépjen kapcsolatba munkatársunkkal:
info@thalassahaz.hu
Tel: (36-1)-226-8433
Milyen tárgyi adománynak vesszük hasznát?
Tárgyi adományként hasznát vesszük:
- művészeti eszközöknek, irodaszernek,
- számítógépeknek, laptopoknak, mobiltelefonnak;
- új, vagy újszerű konyhai kis- és nagygépeknek (hűtő, mosógép),
- új, vagy újszerű kertgondozási eszközöknek (pl. fűkasza, traktoros fűnyíró),
- zeneterápiás hangszereknek,
- új bútoroknak. berendezési tárgyaknak
- száraz élelmiszernek.
Hogyan tudja pénzbeni támogatását elküldeni?
Adományát a következő bankszámla számunkra utalhatja át:
Kedvezményezett: Segély Helyett Esély Alapítvány
CIB Bank 10700024-24306506-51100005,
vagy bankkártyás fizetéssel a Támogatás oldalon: https://www.thalassahaz.hu/adomanyozas
Hogyan tudja felajánlani adója 1%-át?
Adója 1%-át felajánlhatja civil szervezetünk javára:
Alapítványunk neve: Segély Helyett Esély Alapítvány
Adószámunk: 18007679-1-43