Hova fordulhatok segítségért?
Míg az alapvetően testi tünetekkel foglalkozó osztályok kiválasztásánál egyértelmű, hogy sürgősségi vagy járóbeteg ellátásra van-e szüksége a páciensnek, addig, ha megfelelő a pszichiátriai ellátás kiválasztására kerül a sor, sokakhoz az az információ sem jut el, hogy mi a különbség akut és rehabilitációs osztályok közt. Figyeljünk egymásra! A mentális problémákat övező tabuk egyik mellékhatása, hogy gyakran alapvető tények is nehezen jutnak el azokhoz, akiknek segítségre lenne szükségük.
Szeretnénk elmagyarázni, hogy mi a különbség az akut pszichiátriai osztályok és a pszichiátriai rehabilitációs osztályok között, ezek az információk ugyanis nélkülözhetetlenek a megfelelő a pszichiátriai ellátás kiválasztásában. A Thalassa Ház Pszichiátriai Rehabilitációs Intézet, ahogy az a nevében is benne van, rehabilitációs pszichiátriai osztályként működik, az országban azonban számos akut ellátást nyújtó pszichiátriai osztály létezik.
Mikor van szükség sürgősségi akut ellátásra, és mikor rehabilitációra?
Akut ellátásra alapvetően akkor van szükség, amikor a problémával küzdő személy mentális állapota saját maga, vagy a környezete számára veszélyt jelenthet.
A pszichiáriai rehabilitáció olyan személyek számára nyújthat segítséget, akik képesek önállóan működni, de mentálisan akadályozottak, és segítségre van szükségük ahhoz, hogy elsajátítsák a hétköznapi létezéshez szükséges alapvető készségeket.
A tünetek azonosítása is segíthet eldönteni, hogy honnan érkezhet a megfelelő segítség.
Példák sürgősségi ellátás szükségességét jelző tünetekre:
- öngyilkossági gondolatok vagy viselkedés
- öngondoskodási funkciók szélsőséges leromlása (étkezés, gyógyszerszedés, tisztálkodás)
- pszichotikus epizódok (nehézzé válik a felismerése annak, hogy mi a valóság, és mi nem)
Példák rehabilitáció szükségességét jelző tünetekre:
- önbántó gondolatok vagy viselkedés
- szerhasználat (drog, alkohol) vagy egyéb függőségek
- túlterhelőnek tapasztalt normál hétköznapi tevékenységek
elszigetelődés a társas kapcsolatoktól (párkapcsolat, munkahely, barátok)
Az akut ellátást sok esetben rehabilitációs ellátás követi, ez azonban nem törvényszerű. Rehabilitációs ellátást igénybe lehet venni abban az esetben is, ha azt nem előzte meg akut ellátás, illetve fordítva is, olyan is előfordulhat, hogy az akut ellátás (esetleg egyéb, nem rehabilitációs intenzitású terápiával kiegészítve) elegendő ahhoz, hogy a páciens újra funkcionálni tudjon a hétköznapokban.
Amennyiben nem tudja eldönteni, kihez forduljon segítségért, a lakcímének megfelelő járóbeteg pszichiátriai rendelőben lakcímkártyával és TAJ-számmal rendelési időben jelentkezhet.
A Thalassa Ház Terápiás Közösségébe személyesen, előzetes bejelentkezés nélkül, minden kedden 9 és 11 óra között várjuk a jelentkezőket első interjúra.